Dr. Atilla Alp

Botoks Nedir?

Botoks işlemi gün geçtikçe daha çok insan tarafından merak edilen, ilgi duyulan ve uygulatılan bir girişim. Ülkemizde botoks çok yanlış amaçlarla da kullanılabiliyor. İnsanlar botoks kremi veya botoks maskesi adı altında pazarlanan ürünlerle veya botoks yılan zehiridir gibi söylentilerle yanıltılabiliyor. Aslında, abartıldığı kadar büyük bir operasyon değil. Botoks kas dokusunun içine yapıldığı zaman o kasın kasılmasını azaltan, bakteri toksinlerinden ( botulinum toksini ) yararlanılarak üretilmiş bir ilaçtır. Kalıcı bir etkisi olmadığı için rahatlıkla denenebilir. En geç 6 ay içinde etkisi tamamen geçer. Botoks, sadece estetik değil estetik dışı tedavilerde de kullanılmaktadır. Mesela şaşılık tedavisinde, bazı kas spazmı olan durumlarda, terleme tedavisinde, vajinismusda, anüs çıkışındaki spazmlarda, hatta bazı migren türlerinde botokstan yararlanırız.

Botoks Tedavisi

Botoks, estetik amaçlı olarak ise, özellikle üst yüz bölgesinde daha gergin, daha az kırışıklığa sahip, daha dinlenik bir görüntü oluşturma amacıyla kullanılır. Alt yüz bölgesinde de uygulanabilir ancak üst yüz kadar başarılı olmaz. Kaz ayağı dediğimiz, gözün her iki yanındaki gülme çizgilerinin azaltılması, kaş arasındaki çizgilerin azaltılması, alındaki enine çizgilerin azaltılması amacıyla yapılan uygulamalar en çok yaptığım uygulamalardandır. En güzel sonuçlar bu bölgelerden alınır. Yapılan uygulama miktarına ve kaş yapısına göre kaşın şekli ile de oynama imkanı da buluruz. Ancak bu değişim ileri seviye olmaz.

Herkesin kaş yapısı aynı olmadığı için herkese aynı tür botoks uygulanmaz. Erkeklere ve kadınlara farklı botoks uygulamaları yapılır. Kadınlarda kaşın kalkmasına yardımcı olunurken erkeklerde biraz daha düz tutmaya çalışırız ki botoks yapıldıktan sonra çok belli olmasın. Erkekte kadına göre daha sert olan ifadeyi biraz daha fazla korumaya çalışırız.