Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak hem yüz ile belirli oran ve açılarla uyum içerisindedir hem de kendi yapısı içerisinde belirli oranlar ve açılar içerir. En çok yapılan kulak estetiği; kepçe kulak (prominent ear) operasyonudur. Kepçe kulak ameliyatlarında çoğunlukla genel anesteziye gerek yoktur. Kulak estetiği için pek çok ameliyat teknigi tanımlanmıstır. Doğru teknik seçildiği taktirde, dogal ve estetik bir görünüme kolayca ulasılabilir. Kulak estetiği ameliyatlarında, kulağı tek başına değerlendirmek yerine yüzün bir parçası olduğu göz önüne alınarak, burun şekli ve açılarıyla da bir uyum içerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Böylelikle doğal bir kulak şekline ulasmak daha kolay olacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatlarında İz Kalır mı?

Bu ameliyatlarda kulak arkasında, yaklasık 2 cm boyutunda bir iz kalır ve bu izi hastanın kendisinin veya bir baskasının görebilmesi de söz konusu değildır, kaldı ki zaman içerisinde iz zaten silikleşerek yok olur gider.

Kulak Memesi Onarım Ve Şekillendirilmesi Nedir ?

Genellikle ağır küpeler takılması sonucu kulak memesi doğal şeklini kaybederek asağıya doğru sarkar, daha uzun ve biçimsiz bir görünüm alır. Bazen bu şekil değisikliğine ek olarak ağır küpe kullanımı sonucu, kulak deliği genişler veya boylu boyunca kulak memesi yırtılır. Kulak memesi şeklinin düzeltilmesi, yırtıklarının onarılması veya küpe delığinin daraltılması; 20 dakika süren ve lokal anestezi altında yapılan ameliyatlardır.