Dr. Atilla Alp

Neden Yüz Estetiği ?

Güzellik herkesin sahip olmaya özendiği bir kavram. Özellikle bizim toplumda yüz güzelliği çok önemseniyor. Bununla ilgili bir çok atasözü bile var. “Kalbinin güzelliği yüzüne vurmuş” gibi. Her ne kadar bazen inkar etsek de güzel olmanın bizi bir adım öne geçirdiği bir çok durum var hayatta. Bazıları doğuştan şanslı. Toplumun o anki güzellik algısına uygun yaşta dünyaya geliyorlar. Fakat herkeste eşit olan birşey varki o da zamanın her yüze aynı şekilde kötü davranması. Stres, yer çekimi, sigara ve güneşin olumsuz etkileri, yaş ilerledikçe insanın yüzünde ortaya çıkmaya başlar ve yüz estetiği de etkilenir. Yaşlanmaya dair ilk belirtiler 30’lu yaşlarda yavaş yavaş görünmeye başlar, 50’li yaşlarda ise yerleşik bir hale gelir.

Yaşlanmanın etkileri, yüz estetiğini oluşturan tüm dokularda ortaya çıkar. Yüz kemikleri incelip, zayıflar, hacimleri azalır. Kaslar gevşeyerek, zayıflar ve yer çekiminin etkisine yenilerek sarkmaya başlar. Yağ dokusu incelerek, zayıflar, ve dolgunluğu azalır. Yağ dokusunun zayıflaması ile deri buruşarak, bollaşır, elastikiyetini yitirerek, tüm yumuşak dokular ile birlikte sarkmaya başlar. Bu mekanizma ile yüzdeki statik çizgiler ortaya çıkar. Diğer taraftan mimik kasları da yıllarca çalıştığı için üzerini örten deri üzerindeki kıvrımlarının belirginleşmesini sağlar, böylece dinamik çizgiler de ortaya çıkmış olur.

Yüz estetiği, göz çevresi ve alın çizgilerinin belirginleştiği, yanak, kaş, çene altı, ve boynun gevşeyip sarktığı, göz kapaklarındaki yağ torbacıklarının belirginleştiği bir duruma gelir ve sonuçta daha yorgun, yaşlı ve çökmüş bir görünüm alır. Yüz estetiği ameliyatını, ilerleyen yaşın bu tür etkilerini hisseden sağlıklı olan her kişiye uygulamak mümkündür. Estetik yüz germe ameliyatı ile birlikte göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatı, estetik çene büyütme, çene küçültme, çene altına Liposuction, yağ ve doku enjeksiyonu uygulamaları da kombine edilebilir.

Tabi her zaman cerrahi işlem gerekmez. Yüzde kullanmak için elimizde malzeme çok. Botoks, dolgu, mezoterapi, PRP, kimyasal peeling, cilt bakımı gibi yöntemler yüz güzelliği için tek başlarına ya da kombine olarak kullanılabiliyor. Size en yakın bir plastik cerraha başvurup neye ihtiyacınız olduğunu belirleyerek bir programa girebilirsiniz. Öyle bu işi tek seferlik bir şey gibi de düşünmeyin. Çünkü yüz yaşlanması bir süreç dahilinde olduğu için bununla mücadele de ona uygun bir süreç içinde sürdürülmelidir.