Dr. Atilla Alp

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, yoğun ve sık saç olan ense bölgesinden saçların alınarak, açık olan ön ve üst bölgelere taşınması işlemidir. Saçların enseden alınma nedeni, bu bölgedeki saçların genetik olarak dökülmeyecek olmasıdır. Ensedeki saçlar özel bir saç hastalığı olmadıkça sağlıklı kişilerde ömür boyu dökülmez. Saç dökülmesi ile ilgili bir çok teori vardır. Stres, erkeklik hormonunun fazlalığı, jöle kullanımı, şampuan veya sabun kullanımı, hatta beynin fazla çalışması sonucunda açığa çıkan ısının saçı dökmesi vs. Bana göre bunların hepsi kısmen etkili olabilir. Gerçek neden bir takım cilt hastalıklarını saymazsak erkek tipi saç dökülmesinin kalıtsal olmasıdır. Yani saçınız dökülüyorsa babanız, dayınız, dedeniz vs den biri mutlaka saç kaybına uğramıştır. Onun genleri de size geçmiştir. Sizin saçlarınız da onunkilere benzeyecektir. O yüzden saç dökülmesinden şikayetçi iseniz ailenizden kime benzer saç yapınız olduğunu öğrenmelisiniz. Hangi yaşta nasıl bir saça sahip olacağınızı o akrabanız size söyleyecektir. Siz de saç tedavilerinizi ona göre yönlendirirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleme Yolları

Saç erkeğin belki de tek süsüdür. Dolayısı ile bu konuda sıkıntısı olan erkekler değişik ticari sömürülere maruz kalırlar. Şu şampuan saçı korur, bu krem saç çıkartır, falanca losyon saçı kalınlaştırır gibi. Bize saç ekimi için gelen erkeklerin çoğu bu tür ürünlere neredeyse bir saç ekimi kadar para harcamış olarak geliyorlar. Bu aslında normal bir durum. Çünkü insanoğlu her konuda kolaylık ister. Bir şampuanla saç çıkmasını kim istemez. Ama maalesef hayat o kadar kolay olmadığı gibi güzel ve sık saçlara sahip olmak da o kadar kolay değil.

Günlük 100 tele kadar saçın kaybı normal kabul edilir. İnsan vücudundaki tüm hücreler gibi saçlar da kendini sürekli yeniler. Her gün ortalama 100 tel saç dökülür, yerine o kadar saç çıkar. Dökülen saç sayısı 100 den fazlaysa zamanla kafada saç eksikliği oluşur. Bu dönemde en önemli konu bu saç dökülmesinin bir hastalığa bağlı olup olmadığının belirlenmesidir. Bazı saç hastalıkları, kansızlık, bazı hormonal bozukluklar saç dökülmesine sebep olabilir. Bütün bunlar araştırıldıktan ve dışlandıktan sonra saç dökülmesinin genetik saç dökülmesi olduğu kabul edilir ve tedavi bu yönde yürütülür. Saç tipine uygun bir takım şampuanlar, mezoterapi, PRP, vitamin uygulamaları bir yere kadar gerçekten faydalı olacaktır. Ancak genellikle kişiyi tatmin edecek düzeyde olmayacağının bilinmesi gerekir. Sonuç alıcı tek tedavi saç ekimidir. Saç ekimi öncesi ve sonrasında az önce bahsettiğim yöntemlerle desteklenen bir kişi epey tatmin edici bir sonuca kavuşacaktır. Burada asıl önemli olan fidan yani ensedeki saçın kalitesidir. Mezoterapi vs bu fidanın gübresi olarak kabul edilebilir. Fidan kalitesiz ise veya kötü bir dikim yapılmışsa gübre işe yaramaz.